Dziś przyszedł czas na obiecany konkurs! Ostatnio pytałam was na Facebooku i w newsletterze, jaki konkurs chcecie najpierw: o tabelach przestawnych czy o makrach? Zdania były oczywiście podzielone, ale większość z was najpierw chciała konkurs o… tabelach przestawnych! Przyznam, że strzelałam, że będziecie woleli makra ![😉]()
![MalinowyExcel_new_małe]()
Tak więc dziś robimy konkurs o tabelach przestawnych, a kolejny konkurs będzie o makrach.
Skąd pomysł na konkursy?
Niedawno skontaktowała się ze mną firma Videopoint. Jest to firma z grupy Helion, zajmująca się tworzeniem wideokursów o przeróżnej tematyce, jednak głównie IT. Firma zaproponowała mi kupony rabatowe i kursy dla was – moich czytelników, w zamian za recenzję tych kursów. Przyznam, że dość sceptycznie podeszłam do tej propozycji, ponieważ obawiałam się, że jakość kursów będzie niska, a takich nie zmierzałam wam polecać. Obejrzałam więc te kursy (a konkretnie o tabelach przestawnych i 2 kursy o VBA: VBA Poziom 1 i VBA poziom 2) i stwierdziłam, że jednak się zaangażuję
Wszystkie te kursy okazały się jednak warte obejrzenia, stąd ten konkurs i moja opinia na temat nagród w nim (czyli kursów) poniżej. Najpierw trochę o samych kursach, żebyście wiedzieli o co gracie w konkursach :), a potem pytanie konkursowe (łatwe).
Nagrody – wideokursy firmy Videopoint
W obu konkursach nagrodą główną są wideokursy firmy Videopoint o tejże tematyce. Nagrodą w dzisiejszym konkursie jest kurs o tabelach przestawnych:
![NAGRODA: Kurs wideo - Tabele przestawne]()
NAGRODA: Kurs wideo:Tabele przestawne
a w kolejnym – kursy o makrach w Excelu (2 kursy: VBA Poziom 1 i VBA poziom 2)
Dodatkowo, dla każdego chętnego mam kupon rabatowy 15% na wszystkie kursy Videopointu. Kupon brzmi po prostu: EXCEL. Kupon ważny jest do końca lipca na całą ofertę Videopointu (kursy powyżej 30 zł), więc częstujcie się :). Żeby wykorzystać kupon trzeba go podać w koszyku podczas składania zamówienia. Link do strony z kursami Office znajdziecie tutaj, a z głównej strony Videopointu dostaniecie się do pozostałych kursów (na które też działa kupon rabatowy). Widziałam, że Videopoint ma też kursy o innych programach z pakietu Office np.: Power Point. Przyznam, że ich nie oglądałam, więc nie mam zdania na ich temat, ale kto wie – może was zainteresują.
Kursy można obejrzeć na 2 sposoby: online i offline. Kurs online jest dostępny po zalogowaniu się na stronę Videopoint do panelu klienta. Kurs można też sobie ściągnąć na dysk (oczywiście również po zalogowaniu) i oglądać do woli nawet bez dostępu do internetu. Spodobała mi się zwłaszcza ta druga opcja, ponieważ dzięki niej można oglądać szkolenia nawet w podróży, kiedy jest mnóstwo czasu do wykorzystania
W ten właśnie sposób ja oglądałam te kursy.
Tylko niestety po ściągnięciu i rozpakowaniu zipa, dalsze czynności nie są zbyt intuicyjne. Widzimy bowiem 3 katalogi i plik html, który nazywa się index.html. Aby odpalić kurs, trzeba otworzyć właśnie ten plik, jednak moim zdaniem nie jest to zbyt intuicyjne, co uważam za minus.
Na szczęście po przebrnięciu tego etapu – dalej jest już łatwo: otwiera nam się przeglądarka internetowa ze spisem treści kursu. Każdy kurs jest podzielony na krótsze lekcje (średnio po 5 minut). Mi to się spodobało, ponieważ dzięki temu łatwo jest znaleźć interesujące nas zagadnienie (za kolejnym razem nie zawsze chcemy słuchać wszystkiego od Adama i Ewy), które jest omówione krótko i konkretnie (co też uważam za plus: nie ma zbędnego blablingu).
Dodatkowo podobało mi się to, że kursy (zarówno w wersji offline i online) ogląda się w przeglądarce internetowej, dzięki czemu nie potrzeba żadnych specjalnych programów do odtwarzania. Klikasz i działa.
Ok, może teraz trochę o poszczególnych kursach.
Kurs wideo o tabelach przestawnych
![NAGRODA: Kurs wideo - Tabele przestawne]()
NAGRODA: Kurs wideo:Tabele przestawne
Pełna nazwa kursu to Excel – tabele przestawne. Kurs video. Raporty i analiza danych, a stworzył go Adam Kopeć (pewnie znacie go z YouTube’a :)). Przyznam, że strasznie lubię oglądać filmy Adama, więc tym bardziej chętnie zajrzałam do kursu o tabelach przestawnych. Adam przedstawił temat tabel bardzo obszernie, zaczynając od prostych, aczkolwiek niezbędnych zagadnień, takich jak formatowanie czy układ tabeli, skończywszy na bardziej zaawansowanych tematach, takich jak model danych czy pola i elementy obliczeniowe. Poza tym omówione zostały nowe funkcjonalności tabel przestawnych, jak fragmentatory czy oś czasu.
Szczególnie podobało mi się to, że zaprezentowano również opcje, takie jak pokazywanie stron filtru raportu czy grupowanie dat. Są to funkcjonalności, które są wbudowane w Excela, dzięki czemu nie trzeba pisać do nich makr czy dodatkowych formuł. Użytkownicy często niestety ich nie znają i robią wszystko ręcznie, na piechotę, przez co dodają sobie sporo niepotrzebnej pracy. Dodatkowo Adam pokazuje praktyczne triki, dzięki którym np. opiera tabelę przestawną na danych z internetu, albo w jednej tabeli przestawnej pewne dane ma zgrupowane, a w drugiej – te same dane są rozgrupowane. Z książki się tego nie dowiemy ![:)]()
Cały kurs prowadzony jest na zrozumiałych przykładach, dzięki czemu można się skupić na samym działaniu tabeli przestawnej, a nie na zrozumieniu skomplikowanego przykładu (tutaj ogromny plus!). I co najważniejsze: pliki te można pobrać (są one dostępne na stronie kursu pod linkiem przykłady na ftp). Uważam, że jest to must have, ponieważ aby porządnie nauczyć się prezentowanych zagadnień konieczne jest, aby podczas oglądania lekcji jednocześnie ćwiczyć.
A jeśli chodzi o to, co mi się nie podobało, to jest to tylko jedna rzecz: jakość dźwięku: podczas całego kursu da się słyszeć straszny pogłos, przez co niezbyt miło słuchało mi się kursu. Na szczęście ta niedogodność nie wpłynęła na zawartość merytoryczną ![:)]()
VBA – poziom pierwszy i drugi
![Kurs wideo: VBA poziom 1]()
Te kursy będą do wygrania w kolejnym konkursie
Pełne ich tytuły to Excel 2013 i programowanie VBA. Kurs video. Poziom pierwszy. Tworzenie makr dla arkusza kalkulacyjnego i Excel 2016 i programowanie VBA. Kurs video. Poziom drugi. Zaawansowane techniki tworzenia makr.
Oba kursy prowadzi Jarosław Baca. Przyznam, że tego pana wcześniej nie znałam, ale prowadzony przez niego kurs też mi się podoba. Przyznam, że byłam bardzo ciekawa, jak zostanie poprowadzony kurs wideo o makrach, ponieważ VBA to, bądź co bądź, jest już programowanie, czyli trudniejsza sprawa… I przyznam, że się mile zaskoczyłam, bo kurs jest bardzo poukładany i przejrzysty. Najpierw omówione zostały zagadnienia podstawowe – wprowadzające takie jak pętle czy konstrukcje warunkowe. Później zagadnienia bardziej zaawansowane takie jak formularze (choć dorzuciłabym do zagadnień szczegółowe omówienie przekazywania zmiennych ByRef i ByVal i zdarzeń). Najbardziej podobało mi się, że wszystko zostało omówione po kolei, dzięki czemu w skomplikowaną tematykę programowania jesteśmy wprowadzani stopniowo, co ułatwia, a wręcz umożliwia zrozumienie.
Jeśli zaś chodzi o to, co mi się w tym kursie nie podobało, to na pewno sposób mówienia prowadzącego. Był jakiś taki sztuczny, często miałam wrażenie, że czyta. Nie wiem, czy tak było na prawdę, jednak po prostu czasem prowadzący zbyt szybko przeskakiwał z tematu na temat. Na szczęście jest to kurs wideo, więc można sobie z tym łatwo poradzić i po prostu cofając nagranie. No i chętnie zobaczyłabym na końcu jakiś duży przykład np. typowy scalacz, który by to wszystko poskładał razem.
Myślę, że byłoby to dobre podsumowanie kursu.
Ogólnie oba te kursy o VBA określiłabym jako świetny wstęp do pisania makr. Ale pamiętajcie, że nawet najlepszy kurs nic nie da, jak nie będziecie ćwiczyć. W programowaniu można napotkać miliony haczyków i często jest tak, że teoria mówi swoje, a w praktyce wygląda to zupeeeełnie inaczej. Dlatego najważniejsza jest praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.
No właśnie. To właśnie sądzę na temat tych kursów. Jeśli byście chcieli kupić którykolwiek z nich, polecam najpierw zapoznać się z odkodowanymi lekcjami (znajdziecie je pod każdym kursem). Będziecie mogli wtedy wyrobić sobie o nich najważniejszą, czyli swoją opinię
Ważne, żebyście wiedzieli, że oba kursy – o VBA i tabelach przestawnych – są stworzone dla osób, które chcą nauczyć się tych tematów, czyli albo nic nie umieją, albo są w nich początkujący i chcą poszerzyć swoją wiedzę. Osoby, które śmigają w tych tematach zapewne niczego nowego się nie dowiedzą ![:)]()
No ok. To teraz czas na konkurs ![:)]()
Jak się bawimy, czyli co trzeba zrobić, aby wygrać?
Pierwsza zabawa zaczyna się dzisiaj i trwać będzie do piątku 1 lipca 2016 r. Aby wziąć w niej udział, wystarczy w komentarzu do tego wpisu, odpowiedzieć na pytanie:
Dlaczego chcesz nauczyć się tabel przestawnych i jak zamierzasz je wykorzystać w swojej pracy?
Wybiorę najlepszą odpowiedź, a jej autor otrzyma kurs wideo o tabelach przestawnych.
A jeśli chcielibyście kupić ten kurs, to możecie oczywiście to zrobić tutaj (oczywiście koniecznie skorzystajcie z kuponu rabatowego 15%, o którym pisałam wyżej;)).
Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie – każda odpowiedź może wygrać. Miło mi będzie, jak powiecie znajomym o konkursie – im też dajmy szansę! ![:)]()
Jak to zrobić, aby wszyscy byli zadowoleni?
Jak zapewne zauważyliście, po raz pierwszy na swoim blogu zaangażowałam się w taką współpracę z firmą. Zrobiłam to dlatego, że uznałam, iż każdy może na tym skorzystać.
- Wy – czytelnicy, często piszecie do mnie pytania o tabele przestawne, pytacie jak można się ich nauczyć, niekoniecznie wydając mnóstwo pieniądzy na szkolenia. Na moim blogu są wpisy o tabelach, jednak zdaję sobie sprawę, że zdecydowanie nie wyczerpują one tematu. A ponieważ pojawił się dobry kurs, za rozsądne pieniądze, uznałam, że warto wam o tym po pierwsze powiedzieć, a po drugie dać możliwość zgarnięcia darmowego kursu (a jak nie to przynajmniej jeszcze tańszego (dzięki kuponowi, patrz wyżej).
- Videopoint – ma szansę zainteresować was swoimi produktami i to nie tylko tymi o Excelu.
- Ja – blogerka – chętnie dowiem się o waszych potrzebach odnośnie tabel przestawnych. Im więcej napiszecie, tym więcej będę miała informacji o tym, do czego je wykorzystujecie. Ta wiedza pomoże mi w pisaniu kolejnych wpisów właśnie na ten temat. Będę miała świetne, bo wasze i to praktyczne pomysły na przykłady z życia wzięte. Miło mi więc będzie, jeśli udostępnicie link do tego konkursu na Facebooku. No i dodatkowo, jeśli kupicie kursy wideo za pośrednictwem linków na moim blogu, ja otrzymam za to drobną prowizję (niektóre linki na moim blogu to tzw. linki partnerskie). Was to nic nie kosztuje, a mi zdecydowanie pomoże w utrzymaniu bloga :).
Zachęcam Was więc do wzięcia udziału w konkursie i mam też prośbę, abyście powiedzieli o konkursie swoim znajomym. Mam nadzieję, że konkurs też ich zainteresuje ![:)]()
Uwaga! Ten wpis zawiera tzw. linki partnerskie.