Quantcast
Channel: Malinowy Excel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 291

Tabela przestawna pamięta elementy usunięte ze źródła danych!

$
0
0

Jeśli często pracujecie z tabelami przestawnymi, to pewnie też natknęliście się na ten problem. Macie tabelę opartą na źródle danych w arkuszu, usuwacie jakieś dane z tego źródła, odświeżacie tabelę i… w filtrze w tabeli przestawnej te usunięte dane cały czas są!!! Grrr! Oczywiście tabela ich nie wyświetla, bo ich nie ma, ale na filtrach są. To jak w końcu? Są, czy ich nie ma? No…i są, i nie ma :)

Oczywiście przydałoby się, aby ich na dobre nie było! W tym wpisie pokażę, jak to zrobić. A jest to jedna bardzo prosta opcja :)

Zanim jednak przejdę do pokazania gdzie to ustawić, przyjrzyjmy się danym i tabeli przestawnej przed usunięciem i po usunięciu.

Tak wyglądają dane oryginalne, przed zmianami (jest USA):

Źródło przed usunięciem danych

Źródło przed usunięciem danych

A tak wygląda tabela przestawna oraz filtr pola Kraj (też jest USA):

Tabela i filtr kraju przed usunięciem danych

Tabela i filtr kraju przed usunięciem danych

A teraz źródło tabeli przestawnej po usunięciu rekordu z USA:

Źródło pousunięciu danych

Źródło po usunięciu danych

I tabela przestawna po tych zmianach:

Tabela i filtr kraju po usunięciu danych

Tabela i filtr kraju po usunięciu danych

Jak widać, tabela przestawna nie wyświetla usuniętej wartości, ale filtr ją wyświetla. Niesamowicie irytujące. Ja chcę, żeby zarówno tabela jak i filtr nie wyświetlały tych informacji.

Żeby to osiągnąć wystarczy wejść do opcji tabeli przestawnej (np. klikając prawym przyciskiem myszy na tabeli i wybierając Opcje tabeli przestawnej…). Tam, w zakładce Dane należy wybrać Brak z listy rozwijanej w opcji Zachowaj elementy usunięte ze źródła danych. O tak:

Opcja Zachowaj elementy usunięte ze źródła danych

Opcja Zachowaj elementy usunięte ze źródła danych

I tyle. Już będzie pięknie działało, czyli tak:

Wynik

Wynik

Co ciekawe, jak ustawimy tę opcję, to fragmentatory też to załapią i nie będą już wyświetlały usuniętych wartości. Akurat we fragmentatorach jest oddzielna do tego opcja (działa, gdy nie zaznaczyliśmy przedstawianej przeze mnie opcji).

Jeśli jesteście nią zainteresowani, to możecie ją włączyć/wyłączyć klikając prawym przyciskiem myszy na fragmentator i z menu kontekstowego wybrać Ustawienia fragmentatora…. A w okienku, które się pojawi, należy odhaczyć checkbox Pokaż elementy usunięte ze źródła danych:

Opcja do ustawienia dla fragmentatora

Opcja do ustawienia dla fragmentatora

Dzięki temu nasz fragmentator wygląda już ślicznie tak:

Gotowy fragmentator

Gotowy fragmentator

Oczywiście, jak mamy ustawione w opcjach tabeli przestawnej, aby nie pokazywał danych usuniętych ze źródła, to fragmentator z automatu też nie będzie ich pokazywał. Czyli polecam pierwszą metodę :)

I jak? Przyda się? Napiszcie w komentarzu, jestem ciekawa, czy was dla was też to jest takim zbawieniem, jak dla mnie ;)

 

 

 

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 291

Latest Images