Quantcast
Channel: Malinowy Excel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 291

Mediana w tabeli przestawnej?

$
0
0

Ostatnio pewna uczestniczka szkolenia z Excela dla HR zadała mi pytanie, którego jeszcze nikt wcześniej mi nie zadał. Miałam więc bardzo dużą motywację, aby szybko jej odpowiedzieć. 😉 Pytanie brzmiało: Jak obliczyć medianę w tabeli przestawnej? Chodziło konkretnie o ustalenie przeciętnego wynagrodzenia na danym stanowisku w danym regionie firmy w Polsce.

Tabela przestawna oferuje nam wiele funkcji agregujących, taki jak oczywiście suma czy średnia, ale też maksimum czy odchylenie standardowe. Jest nawet wariancja, natomiast nie ma mediany. Szkoda – to by załatwiło sprawę 😉 Pola obliczeniowe też nie na wiele się zdadzą, ponieważ operują na zagregowanych danych, a my chcemy na pojedynczych wynagrodzeniach. Pozostaje więc tylko zabawa z danymi źródłowymi. Tak też zrobiłam.

Czyli z takich danych:

Mediana w tabeli przestawnej - dane źródłowe

Dane źródłowe (fragment)

Chcę takie:

Mediana w tabeli przestawnej - wynik

Wynik

Czyli w danych mam dostępne następujące informacje: lokalizacja, stanowisko i wynagrodzenie. Chcę zbadać medianę wynagrodzeń, czyli przeciętne wynagrodzenie, per lokalizacja i stanowisko. Mediana to wartość środkowa posortowanych rosnąco wartości. Na szczęście tym sortowaniem nie musimy się przejmować, bo istnieje wbudowana funkcja Excela – MEDIANA. A ona potrzebuje od nas tylko zakresu wartości, z których ma liczyć medianę. Sama je sobie sortuje, w celu obliczenia wyniku. Oczywiście sortuje „w pamięci”, czyli nie wpływa fizycznie na kolejność danych w naszym arkuszu.

Ustalanie zakresu mediany – sortowanie

No właśnie – czyli wystarczy jej wskazać odpowiedni zakres do wyliczeń. Hehe, w tym będzie największa trudność 🙂 Aby wszystko się udało, zakres ten powinien zawierać stanowisko danego rodzaju w danej lokalizacji. Czyli coś takiego:

Mediana w tabeli przestawnej - zakresy mediany

Zakresy mediany

Zauważcie, że np. wszyscy Telemarketerzy ze Wschodu są obok siebie. Aby posortować dane – ustaw się w dowolnej komórce zakresu tabeli, użyj kreatora sortowania (Dane/Sortuj) i wybierz takie kryteria:

Mediana w tabeli przestawnej - kryteria sortowania

Kryteria sortowania

No, to teraz wystarczy tylko wyświetlić wartość mediany dla wskazanych zakresów wynagrodzeń dla pierwszego wystąpienia danej kombinacji lokalizacji i stanowiska, a dla pozostałych – zero. Pice of cake 😉 Dlaczego tylko dla pierwszego? Chodzi tutaj o tabelę przestawną, która tradycyjnie zsumuje dane (nie chcę używać w niej podsumowania np. min czy max). Kiedyś już poruszałam podobny problem – dotyczył on liczby osób w danych, w którym osoby się powtarzały. Wpis ten możesz przeczytać tutaj.  Rety, pisałam o tym 4 lata temu 🙂

Kolumna pomocnicza

Aby dokonać powyższego, potrzebujemy kolumny roboczej – połączenia stanowiska z lokalizacją (lub odwrotnie – kolejność nie ma znaczenia). Kolumnę tę dodam na końcu tabeli, i docelowo będzie ona wyglądała tak:

Mediana w tabeli przestawnej - kolumna pomocnicza

Tabela z kolumną pomocniczą

A formułą w E3 jest następująca:

=A3&B3

Formuła licząca medianę

Teraz już wystarczy napisać formułę główną. Medianę jest bardzo łatwo policzyć – należy użyć wbudowanej funkcji Excela: MEDIANA. Problem jest jedynie wskazanie jej odpowiedniego zakresu, z którego tę medianę ma liczyć. Zakres ten na pewno będzie w kolumnie C z wartością wynagrodzenia. Dodatkowo, zacznie się on wtedy, gdy komórka w kolumnie rob, w wierszu, w którym obecnie jest formuła, jest różna od komórki poprzedniej (PRZESUNIĘCIE). Zakres ten będzie miał tyle komórek, ile wystąpień kombinacji lokalizacja-stanowisko. Po to nam właśnie jest ta kolumna robocza (LICZ.JEŻELI).

Formuła jest taka:

=JEŻELI(E3<>E2;MEDIANA(PRZESUNIĘCIE(C3;0;0;LICZ.JEŻELI($E$3:$E$34;E3)));0)

Nawet nie taka straszna, prawda?

Ewentualnie jej wersja korzystająca z narzędzia tabela:

=JEŻELI(E3<>E2;MEDIANA(PRZESUNIĘCIE(C3;0;0;LICZ.JEŻELI([rob];E3)));0)

Wynik dostajemy taki:

Mediana w tabeli przestawnej - wynik formuły

Wynik formuły

Bez kolumny pomocniczej

Można to zrobić również bez kolumny pomocniczej – jak wolicie. Formuła jednak będzie nieco dłuższa i wykorzystująca LICZ.WARUNKI  zamiast LICZ.JEŻELI:

=JEŻELI(A3&B3<>A2&B2;MEDIANA(PRZESUNIĘCIE(C3;0;0;LICZ.WARUNKI($A$3:$A$34;A3;$B$3:$B$34;B3)));0)

Tabela przestawna

Teraz już tylko wystarczy zrobić z tego tabelkę przestawną (Wstaw/Tabela przestawna), i ustawić ją w preferowany sposób. Ja lubię tak (lista pól):

Mediana w tabeli przestawnej - układ tabeli przestawnej

Układ tabeli przestawnej

A wynik otrzymujemy taki:

Mediana w tabeli przestawnej - wynik

Wynik

I to tyle. Mam nadzieję, że wam się przyda. Pamiętajcie, że często mediana jest lepszą miarą niż popularna średnia. Niestety – często niedocenianą…

Dajcie znać w komentarzach jak może wam się przydać opisana wyżej metoda. Może niekoniecznie do mediany? Może do czegoś innego?

I wersja wideo:

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 291

Trending Articles


MDM - Muzyka Dla Miasta (2009)


[TUT Giulietta] Zacinający się/ nieotwierający ekran multimedialny


Chusta Sislove


AŚ Jelenia Góra


Sprawdź z którą postacią z anime dzielisz urodziny


Ciasto 3 Bit


Sztuczne obciążenie od R140.


[Filmy XviD / DivX] Łowca czarownic - The Last Witch Hunter *2015* [720p]...


Tylne odłączenie ciała szklistego


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


POTANIACZ


WindowsMX RGB by MalcolmX (PL) ISO


Musierowicz Małgorzata - Kwiat kalafiora [audiobook PL]


POSZUKIWANY TOMASZ SKOWRON-ANGLIA


Poszukuje ich zachodniopomorska Policja. Zobacz listę najgroźniejszych...


Kasowanie inspekcji Hyundai ix35


Bloodstained Ritual of the Night SPOLSZCZENIE


SZCZOTKOWANIE TWARZY NA SUCHO


Potrzebuje schemat budowy silnika YX140


Iveco Daily 2007 3.0 hpi P0148