Czyli formatowanie warunkowe – prosty przykład
Ostatnio prowadziłam szkolenie, pod koniec którego jeden z uczestników zapytał mnie jak zaznaczyć cały wiersz tabeli, jeśli w wybranej kolumnie występuje wybrany wpis. Ponieważ nie starczyło już czasu na pełną odwiedź na to pytanie – skierowałam go na blog, żeby na spokojnie o tym doczytał. Zaczęłam szukać konkretnego wpisu, bo byłam przekonana, że taki jest, a tutaj patrzę: nie ma! Jest kilka innych, wykorzystujących tę samą technikę (np. wartości w 2 kolumnach musiały już kiedyś wystąpić, część wspólna warunków, lub inna wersja części wspólnej warunków), natomiast nie było takiego stricte najprostszego przykładu!
Pomyślałam: no nie, tak nie może być! Przecież to klasyka!
Ten wpis będzie nadrabiał tę niedoróbkę i omówię w nim jak zrobić, aby po wybraniu z listy rozwijanej działu – w tabeli z danymi podświetlały się całe wiersze, w których ten dział występuje. Czyli chcę uzyskać taki efekt:
Formatka będzie to prosta tabela z danymi, u mnie akurat dane pracowników. Do tego, jako bajerek i dla swojej własnej wygody – jest lista rozwijana, z której user wybiera dział, który ma zostać wyróżniony:

Formatka
Aby dodać formatowanie warunkowe dla całego wiersza, tak na prawdę określamy je dla całej tabeli, na podstawie aktywnej komórki.
- Zaznaczmy więc całą tabelę (bez nagłówka), zaczynając od pierwszej komórki danych, czyli u mnie od B6.
- Wybieramy z menu Narzędzia główne/Formatowanie warunkowe/Nowa reguła…/Użyj formuły do określenia komórek, które należy sformatować
- W pole formuły wpisz prostą regułę:
=$E6=$E$3
Tworzenie reguły formatowania warunkowego.
- Wybierz format, czyli wyróżnienie (pkt. 3 na rysunku powyżej). U mnie to zaznaczenie na kolor jasnożółty
- Zatwierdź wszystko i to już koniec!
Efekt jest dokładnie taki, jak chcieliśmy:
Prawda, że proste?
Zgadzam się, że wymyślenie tego od zera wcale proste nie jest – te dolary są dość nieintuicyjne na pierwszy rzut oka. Jednak jak pomyślimy sobie, że mamy napisać uniwersalną formułę dla każdej komórki tabeli, i ta formuła ma być prawdziwa (dać w swoim wyniku PRAWDA), gdy użytkownik wybierze konkretny dział, to zobaczymy, że prawdziwość tej formuły zależna będzie od wartości komórki w kolumnie E danego wiersza. Dlatego tę kolumnę blokujemy dolarem ($E), a wiersz zostawiamy w spokoju, ponieważ wiersze akurat mają się zmieniać.
Ważny jest też oczywiście dział wybrany przez usera, E3, który musi być bezwzględnie zablokowany ($E$3), ponieważ każda komórka odwołuje się właśnie do niego. Mam wrażenie, że tu akurat nie ma wątpliwości :).
Powiązane produkty
- WEBINAR: Formatowanie warunkowe – tutaj poznasz więcej fajnych zastosowań formatowania warunkowego
- WEBINAR: Adresowanie komórek – tutaj dokładnie tłumaczę o co chodzi z tymi dolarami $…
- WEBINAR: Listy rozwijane – a tutaj pokazuję jak ciekawie można użyć list rozwijanych
Tutaj możesz pobrać plik xlsx z gotowym rozwiązaniem:
MalinowyExcel Wyroznij caly wiersz tabeli formatowanie warunkowe dw.xlsx
A tutaj wersja wideo na YB: